Lisa Moore Lisa Moore Headteacher
Lisa Moore Lisa Moore Headteacher
Laura Blackwell Laura Blackwell Assistant Head & SENDCo
Laura Blackwell Laura Blackwell Assistant Head & SENDCo
Sarah Harvey EYFS Phase Lead
Sarah Harvey EYFS Phase Lead
Emma Best KS1 Phase Lead
Emma Best KS1 Phase Lead
Jodie Mockeridge LKS2 Phase Lead
Jodie Mockeridge LKS2 Phase Lead
Emily Jay UKS2 Lead
Emily Jay UKS2 Lead
Laura Blackwell SENCo
Laura Blackwell SENCo
Charlotte Blackley English Lead
Charlotte Blackley English Lead
Rosie Nieters Maths Lead
Rosie Nieters Maths Lead
Michelle Connelly Reading Lead
Michelle Connelly Reading Lead
South West Regional Team

Mrs Sarah Flannigan – Regional Education Director

Ms Jodie Skuse – Regional Operations Director

Mr John Spring – Regional Safeguarding and Attendance Lead

Mrs Alyson Mitchard – Regional Behaviour Lead

Mrs Jillian Gorra – Regional Data Lead

 

Greenfield Staff list

Senior Leadership Staff

Mrs Lisa Moore – Headteacher

Mrs Laura Blackwell – Assistant Headteacher/ SENCo

 

Early Years Team

Mrs Sarah Harvey – Early Years Teacher/ Early Years Lead

Mr Tomos Chislett – Early Years Teacher

Mrs Julie Winstone – Early Years Higher Level Teaching Assistant

Ms Claire Wassall – Early Years Teaching Assistant

Ms Vicky Kett- Early Years Teaching Assistant

Mrs Amy Moreton- Early Years Teaching Assistant

Mrs Gabi Jankowska- Early Years Teacher

Mrs Jess Burge – Early Years Teacher

Mrs Gail Knight- Early Years Teaching Assistant

Mrs Annie Grist- Early Years Teaching Assistant

 

Key Stage One

Miss Emma Best – Year 2 Teacher/ Phase Leader

Miss Vicky Jones – Year 2 Teacher         Curriculum Lead

Miss Olivia Seaman – Year 1 Teacher     AAG Lead

Miss Francesca Gunning- Year 1 Trainee Teacher

Miss Kate Powell – Year 1 Teacher      Science Lead

Miss Stacey Mundy – Year 2 Higher Level Teaching Assistant

Mrs Kelly Rhodes- Year 2 Teaching Assistant

Mr Dean Fuller- Year 1 Teaching Assistant

 

Key Stage Two

Miss Jodie Mockridge – Year 3 Teacher          Year 3/4 Phase Leader

Mrs Michelle Connelly – Year 3 Teacher         Reading Leader

Miss Caroline Hutchins – Year 4 Teacher        Modern Foreign Languages Lead

Miss Kelly Tanner- Year 4 Teacher

Mrs Julie Hope – Year 3/ 4 Teaching Assistant

Miss Wendy Thorne- Year 4 Teaching Assistant

Miss Martha Burdeau- Year 4 Teaching Assistant

Mrs Chris Palmer- Year 4 Teaching Assistant

Mrs Jayne Abrahams- Year 3/4 Higher Level Teaching Assistant

Miss Rebecca Manning– Year 5 Teacher      PSHE/RE Lead

Miss Rosie Nieters – Year 5 Teacher            Maths Lead

Miss Becky Balmer- Year 5/6 Higher Level Teaching Assistant

Mr Ben Taverner – Year 6 Teacher        Art/DT Lead

Miss Charlotte Blackley – Year 6 Teacher     English Lead

Miss Emily Jay –  Year 6 Teacher        Year 5/6 Phase Leader

Mrs Zoe Manley- Year 6 Trainee Teacher

Mrs Michelle Fitzpatrick- Year 6 Teaching Assistant/ THRIVE Practitioner

Miss Hayley Archer- Year 6 Teaching Assistant

 

Additional Staff

Mr Paul Froom – Behaviour Management Officer

Mr Ben Roberts – Regional Sports Coordinator

Mr Brad Deeney– PPA Cover/Sports Teacher

Mr Jonathan Fry – PPA Cover/Sports Coach

Mrs Katrina Wright – Family Link Worker/Attendance Officer

Mrs Sarah Purnell – Learning Mentor/ Thrive Lead

Mr John Palmer – Site Team

 

Office

Mrs Gemma Mckay – Academy Operations & SIMS Administrator

Mrs Claire Morgan – Receptionist

 

 

Join us for our next open morning!

Book now
We recommend
About
Useful information
Contact